10 sposobów ochrony swojej karty kredytowej

Karty płatnicze stały się już powszechniejsze niż gotówka. Większość z nas dokonuje dziś zapłaty za zakupy w sklepie kartą, ponieważ jest to dla nas wygodniejsze, a poza tym, unikamy problemu braku drobnych. Według danych, w 2016 roku na polskim rynku było aż 27 mln kart debetowych oraz 6 mln kredytowych. Te liczby wciąż rosną, dlatego należy być świadomym jak je chronić.

Kradzież danych z karty

Metody kradzież danych z karty płatniczej są coraz bardziej wyrafinowane. Co ciekawe, nie musimy już dysponować naszą fizyczną kartą, aby móc za jej pomocą dokonać transakcji. Złodzieje działają w zgoła inny sposób. Wystarczy, że zbliżają się do nas w zatłoczonym autobusie lub tramwaju i za pomocą zainstalowanej aplikacji w telefonie sczytują wszystkie dane z naszej karty. Od tego momentu to już prosta droga do kradzieży dostępnych na koncie środków, aczkolwiek płatności będą mogli dokonywać wyłącznie zbliżeniowo. Ten proceder nosi nazwę skimming. Bardzo znane są już przypadki instalowania w bankomatach małych kamerek oraz urządzeń, które pozyskują dane katy. Złodzieje dokonują tego procederu również bezpośrednio ze stron, gdzie zapamiętane są wrażliwe dane. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy korzystamy ze sklepów internetowych, które są po prostu słabo chronione. Co możemy więc zrobić, aby skutecznie chronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta?

  1. Staraj się nie zgubić nigdzie swojej karty.
  2. Zasłaniaj ręką cyferki, podczas wpisywania pinu w bankomacie.
  3. Nigdy nie zapisuj w portfelu szeregu cyfr, które stanowią twój pin do karty.
  4. Spraw sobie metaliczne etui do kart, ponieważ noszenie ich w przegródkach skórzanego portfela nie pozwoli ochronić danych karty przed ich zdalną kradzieżą. Możesz też wyłączyć płatności zbliżeniowe, przez co nie będziesz tak narażony na kradzież pieniędzy z karty.
  5. Zawsze sprawdzaj czy strony internetowe, na których dokonujesz zakupów kartą płatniczą, posiadają wszelkie zabezpieczenia, jak systemy szyfrujące i certyfikaty https.
  6. Zawsze chroń swój pin oraz kod CVV, nie udostępniaj ich nikomu, a zwłaszcza nie zapisuj na mało wiarygodnych stronach internetowych.
  7. Ustaw limity na swoim koncie i nigdy nie gromadź pieniędzy w jednym miejscu. Lepiej stwórz kilka subkont, a na konto główne przelewaj tylko tyle pieniędzy, ile chcesz wydać jednorazowo. Dodatkowo pamiętaj o limitach, jakie warto jest ustalić, a większą gotówkę trzymać np. na lokatach.
  8. Włącz usługę powiadamiania o transakcji, jakie wykonujesz na swoim koncie. W ten sposób będziesz każdorazowo powiadamiany, kiedy dochodzi do przelewu czy wybrania środków z konta, nawet jeśli nie będziesz mieć w tym akurat udziału.
  9. Ubezpiecz swoją kartę. Jest to najlepszy sposób na otrzymanie np. odszkodowania za skradzione kwoty z naszego konta. Zwykle ubezpieczenia nie są wysokie, dlatego warto to przemyśleć i czuć się bezpieczniej.
  10. Zawsze mniej przy sobie numer do banku, aby w sytuacji awaryjnej móc tam szybko zadzwonić i zastrzec swoją kartę.