Blog

pexels-photo-246658

Plagiat i jego konsekwencje

Plagiat jest nieuczciwy. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że plagiat jest nieetyczną praktyką. W Polsce rzadko kiedy przywiązuje się taką wagę do nieuczciwego postępowania związanego właśnie z kopiowaniem czyichś tekstów, darmowym pobieraniem muzyki czy filmów. Raczej od zawsze internet uważany był za darmowe źródło różnych treści i dokumentów. Rzadko kiedy ktoś kogoś potępiał za tego rodzaju zachowania. Ten spryt bywał wręcz doceniany.

Prawne aspekty plagiatu

Plagiat to jednak nie tylko wątpliwie moralna praktyka, ale przede wszystkim przestępstwo. Polskie prawo mówi o tym dokładnie, że jest to przestępstwo karane grzywną, a nawet karą ograniczenia wolności do lat 3. Stanowi o tym art. 115 pkt 1 ustawy prawo autorskie, zgodnie z którym: „kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, ograniczenia wolności albo grzywny.” Ponadto, w myśl art. 78 „twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo – na żądanie twórcy – zobowiązać twórcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.”

Jak wykrywa się plagiat?

Jeśli myślisz, że twoje działania nie zostaną wykryte, to bardzo się mylisz, ponieważ dziś jest to naprawdę łatwe. Wiele uczelni korzysta obecnie z programów antyplagiatowych, przez które przechodzą wszystkie prace naukowe. Coraz trudniej jest więc oszukiwać i kopiować całe fragmenty cudzych publikacji, jak to było niegdyś. W następnym artykule, postaramy się objaśnić co robić, aby jednak uniknąć plagiatu.

pexels-photo-38892

Podstawowe zalety dobrych programów antyplagiatowych

Na rynku pojawiają się nowe programy antyplagiatowe, ale czy aby na pewno są rzetelne i łatwe w obsłudze, a co najważniejsze, spełniają swoją podstawową funkcję? Jak więc wybrać dobrej jakości program antyplagiatowy i czym się kierować podczas jego użytkowania?

Darmowy

W sieci można z łatwością znaleźć całą masę bezpłatnych programów antyplagiatowych. Jak to zwykle bywa, nie wszystko co jest dostępne za darmo, może się cieszyć dobrą sławą. Lepiej więc szukać złotego środka. Ponadto jeśli zawodowo nie zajmujemy się publikacjami, które nieustannie trzeba kontrolować pod kątem plagiatu, nie ma sensu inwestować w drogie oprogramowanie. Na amatorskie potrzeby, a często tylko jednorazowe sprawdzenie pliku, zdecydowanie wystarczy bezpłatne narzędzie.

Aktualizowany

To bardzo istotne, aby programy antyplagiatowe, nawet te darmowe, były nieustannie aktualizowanie. Często słabością wielu z nich jest możliwość oszukania programu. Brzmi to dość niewiarygodnie, ale istnieje taka szansa. Ciągłe aktualizacje i poprawianie błędów, pomogą uniknąć tego rodzaju sytuacji.

Łatwy w użyciu

Łatwość użytkowania programów, nie tylko antyplagiatowych, to podstawa. Nie każdy jest przecież alfą i omegą czy komputerowym nerdem, aby sprawiać sobie wątpliwą przyjemność odkrywania nowych funkcji oprogramowania. Tego rodzaju narzędzia mają więc działać w prosty oraz intuicyjny sposób. Po zaznaczenie tekstu, wklejamy go w ramkę, a za chwilę uzyskujemy wyniki. Możliwość zapisania rezultatów lub przejrzenia błędów, to już funkcje, które otrzymamy w pakiecie.

Czytelny, przejrzysty, szybki

To kolejne istotne cechy oprogramowania antyplagiatowego. Wykryte zdania, które zostały poddane pod wątpliwość, podkreślane są na czerwono, a następnie generowany jest wynik podający procentową zawartość plagiatu w tekście. Wszystko zwykle odbywa się w krótkim czasie, tak więc pracę dyplomową można sprawdzić w ciągu zaledwie 10 minut. Gorzej, jeśli mamy ich do przeanalizowania ponad 100, ale to już problem promotora pracy.

pexels-photo-167682

Dlaczego studenci boją się programów antyplagiatowych?

Raporty mówią, że studenci mają obawy przed korzystaniem z programów antyplagiatowych. Dlaczego? Czy czują się winni? Wiedzą, iż dopuścili się jakiegoś oszustwa? A może to za sprawą niskiej skuteczności tych programów?

Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Jest pewnie jakaś grupa studentów, którzy liczą na łut szczęścia i oszukują podczas pisaniach swoich prac licencjackich czy magisterskich. Z drugiej strony, istnieją także programy mało skuteczne. A może wątpliwa jest w ogóle jakość wszystkich dostępnych na rynku programów antyplagiatowych? Bo jeśli pięć następujących po sobie słów, które tworzą jakiś zwrot czy zdanie, jest identyczna z takimi samymi, które wystąpiły już w innej pracy, wówczas może być to uznane za plagiat. Problem w tym, że pisząc pracę czasem musimy posłużyć się utartymi zwrotami albo nieświadomie używamy konkretnych wyrażeń. System języka polskiego stwarza wiele kombinacji słów i ich połączeń, ale czy aby są one nieskończone? Pytań dotyczących programów antyplagiatowych i ich szerszego zastosowania jest również sporo. Nie rozwiązuje to jednak problemu obaw studentów dotyczących ich prac, co do których nie mają wątpliwości, że zostały napisane samodzielnie.

Czy istnieje jakieś rozwiązanie?

Ostatecznie za naruszenie praw autorskich w pracy magisterskiej czy licencjackiej nie odpowiada wyłącznie student, ale także jego promotor. Uczelnia kładzie na niego nacisk bardzo skrupulatnego sprawdzania prac i analizy pod kątem ewentualnej kradzieży praw autorskich. W praktyce nie jest to jednak możliwe, ponieważ jeden promotor czasem opiekuje się pracami aż 100 studentów, więc nie jest w stanie być na tyle szczegółowy, jak by się tego oczekiwało. Uczelnia postanowiła więc znacznie ograniczyć te wygórowane liczby i nie nakładać na promotorów tak wielu prac. Być może będzie to jakieś rozwiązanie, tymczasem jednak, programy antyplagiatowe to najlepsze, co do tej pory wymyślono i musimy się ich kurczowo trzymać.

Copyright © 2017 - plagiatnever.pl | CREATED BY Agencja interaktywna Media Project Group

Biuletyn

Akceptację
"Politykę prywatności"