Cenzura w Internecie staje się faktem

Ostatnio wszystkie oczy zwrócone były na Parlament Europejski, który debatował na cenzurą w Internecie. Ostatecznie tak niepokojące ACTA 2 zostały przegłosowane przez 348 posłów i przyjęte. Artykuły 11 i 13 nowej dyrektywy UE w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym stały się więc faktem. Jakie ma to konsekwencje dla zwyczajnych użytkowników? Raz po raz słychać głosy, że Internet od tej pory nie będzie już takim samym miejscem.

Internet w służbie koncernom

Rzeczywiście wolność słowa i poglądów po wprowadzeniu ACTA 2 należeć będzie już do przeszłości. Widmo przejęcia ideowej kontroli przez koncerny staje się bardzo realne. Jeśli internauci nie będą mogli swobodnie publikować własnych tekstów, grafik, animacji, to zostaną nam już wyłącznie suche treści bez polotu. Na portalach ujrzymy tylko takie informacje, które będą się zgadzały z polityczną wizją świata, jaką roztaczają przed nami możni i decydenci nie zostawiając nam miejsca na dowolny komentarz.

Koniec z memami

ACTA dotknął memy, ale tym samym nieograniczoną możliwość wypowiedzi na każdy temat. Czy rzeczywiście teraz nie będzie można nikogo skrytykować, nawet jeśli nie ma to znamion obraźliwych? Komentarze własne, opinie i poglądy także zniknął. Generalnie ma to w swoim zamyśle chronić wydawców treści, czyli wielkie koncerny, jakie lobbowały za wprowadzeniem dyrektywy. Jeśli osłabną małe portale i serwisy, które komentowały rzeczywistość zgodzie ze swoją perspektywą widzenia, a więc w sposób wolny i nieskrępowany, to te najbardziej wpływowe media wybiją się na plan pierwszy. Oznacza to nic innego, jak wzmocnienie dużych koncernów medialnych i wyeliminowanie z rynku mniejszych graczy. Internet stanie się więc narzędzim w służbie lobbujących, mających władzę jednostek.

Automaty usuwające niezgodne treści

Faktem staną się też bardzo inteligentne systemy moderujące treści w Internecie, które mają samodzielnie wyszukiwać serwisy czy blogi, jakie są niezgodne z przyjętą dyrektywą. Wszyscy, którzy nie dostosują się więc do panującego prawa, zostaną trwale usunięci z sieci. Trudno będzie zatem uciec od algorytmu i zachować obiektywne, wolne wpisy, bo ścigać nas będzie sam automat, a nie człowiek.

Cenzura You Tube

Już dziś amerykańskie portale społecznościowe polują na niektóre rodzaje treści, jakie dostępne są w serwisie You Tube. Na liście przygotowanych do blokowania znajdują się te, które poruszają teorie spiskowe, ale także publikują informacje dotyczące medycyny alternatywnej. Dziś działają one na szkodę wielkich wpływowych koncernów, m.in. związanych z przemysłem farmaceutycznym. Najprostszym sposobem zyskania wpływu jest więc zablokowanie wszystkiego, co potencjalnie ma im zagrażać. Najciekawsze jest jednak to, że wszystkie wprowadzane zmiany, które ewidentnie są brutalnym zamachem na wolność słowa, zostały wywołane właśnie pod hasłem ochrony własności intelektualnej. Manipulacja osiągnęła swój szczytowy punkt, ale czego nie robi się dla uzyskania tego, co się założyło?

6 wskazówek jak być anonimowym w Internecie?

Anonimowość w sieci? Czy to jeszcze w ogóle możliwe? Nieustannie dowiadujemy się o aferach związanych ze śledzeniem obywateli poprzez szpiegowskie oprogramowania ukryte w zwyczajnych aplikacjach lub o portalach społecznościowych wykradających nasze dane. Czy w takich warunkach, wszechobecnej inwigilacji da się być niewidzialnym?

Przestań publikować

W pierwszej kolejności musisz przestać publikować swoje prywatne życie w sieciach społecznościowych. W ten sposób ktoś, kto jest zainteresowany twoimi poczynaniami ma do ciebie bezproblemowy dostęp. Łatwo jest więc dzięki temu ustalić jakie masz zainteresowania, zasobność portfela czy nawet adres. Im mniej wiedzą o tobie inni, tym jesteś bezpieczniejszy – trzymaj się tej zasady, bo nigdy nie wiadomo kiedy to się może przydać.

Ukryj się w Internecie

Tak, jest to możliwe poprzez VPN. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu możesz przekonać innych, że jesteś w zupełnie innym miejscu na Ziemi.

Blokuj lokalizację

Korzystanie z lokalizacji w telefonie czy komputerze bywa bardzo komfortowe, ponieważ bez żmudnego wpisywania każdorazowo swojego adresu, szybko da się ustalić jakie np. restauracje mamy w pobliżu. Nie ukrywajmy, często z tego korzystamy, a w ten sposób bardzo łatwo jest ustalić, gdzie akurat przebywamy. Odtworzenie całej drogi, jaką przebyliśmy w ciągu dnia będzie niezwykle proste, choćby nawet dla niewprawionego stalkera.

Nie zgadzaj się na cookies

Nieustannie jesteśmy bombardowani zgodą na akceptację plików cookies. Wyobraźcie sobie, że wcale nie trzeba się na to zgadzać. Wystarczy zablokować taką opcję w ustawieniach dostępu do witryn i jesteśmy uratowani od nieustannie dochodzących do nas reklam. Zwykle właśnie po to są wykorzystywane. Aby zbierać dane z naszej historii przeglądania. Niech was więc nie dziwi, że kiedy zainteresujecie się jakimś przedmiotem, natychmiast otrzymujecie sugestie dotyczące ich zakupu także na innych witrynach. Gorzej, jeśli takie poufne informacje dostaną się w niepowołane ręce. Wówczas łatwo można to wykorzystać przeciwko wam.

Wyłącz wszystkie wtyczki

Wtyczki, czyli pluginy potrafią być bardzo pożyteczne, podczas korzystania z niektórych aplikacji czy internetowych witryn. Jednak równocześnie nam zagrażają, ponieważ to łatwa droga do przemycenia wirusów, gdyż potrafią być zwyczajnie dziurawe. Warto więc wyłączyć wszystkie wtyczki na wypadek niepożądanych działań z zewnątrz.

Korzystaj z kilku skrzynek pocztowych

Istotne jest, aby posiadać różne skrzynki pocztowe do konkretnych działań w Internecie. Raczej nie decydujmy się zakładać wyłącznie jednego maila (i to jeszcze pod naszym imieniem i nazwiskiem) do zakupów czy co gorsza, korzystania z portali randkowych. Wówczas bardzo łatwo jest nas namierzyć i skompromitować, jeśli będzie to mail firmowy. Miejmy kilka kont, najlepiej na zaufanych serwisach, jak np. ProtonMail. Tam zachowamy poufność i dyskrecję, czego niestety nie zagwarantują nam powszechne serwery pocztowe.

10 sposobów ochrony swojej karty kredytowej

Karty płatnicze stały się już powszechniejsze niż gotówka. Większość z nas dokonuje dziś zapłaty za zakupy w sklepie kartą, ponieważ jest to dla nas wygodniejsze, a poza tym, unikamy problemu braku drobnych. Według danych, w 2016 roku na polskim rynku było aż 27 mln kart debetowych oraz 6 mln kredytowych. Te liczby wciąż rosną, dlatego należy być świadomym jak je chronić.

Kradzież danych z karty

Metody kradzież danych z karty płatniczej są coraz bardziej wyrafinowane. Co ciekawe, nie musimy już dysponować naszą fizyczną kartą, aby móc za jej pomocą dokonać transakcji. Złodzieje działają w zgoła inny sposób. Wystarczy, że zbliżają się do nas w zatłoczonym autobusie lub tramwaju i za pomocą zainstalowanej aplikacji w telefonie sczytują wszystkie dane z naszej karty. Od tego momentu to już prosta droga do kradzieży dostępnych na koncie środków, aczkolwiek płatności będą mogli dokonywać wyłącznie zbliżeniowo. Ten proceder nosi nazwę skimming. Bardzo znane są już przypadki instalowania w bankomatach małych kamerek oraz urządzeń, które pozyskują dane katy. Złodzieje dokonują tego procederu również bezpośrednio ze stron, gdzie zapamiętane są wrażliwe dane. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy korzystamy ze sklepów internetowych, które są po prostu słabo chronione. Co możemy więc zrobić, aby skutecznie chronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta?

  1. Staraj się nie zgubić nigdzie swojej karty.
  2. Zasłaniaj ręką cyferki, podczas wpisywania pinu w bankomacie.
  3. Nigdy nie zapisuj w portfelu szeregu cyfr, które stanowią twój pin do karty.
  4. Spraw sobie metaliczne etui do kart, ponieważ noszenie ich w przegródkach skórzanego portfela nie pozwoli ochronić danych karty przed ich zdalną kradzieżą. Możesz też wyłączyć płatności zbliżeniowe, przez co nie będziesz tak narażony na kradzież pieniędzy z karty.
  5. Zawsze sprawdzaj czy strony internetowe, na których dokonujesz zakupów kartą płatniczą, posiadają wszelkie zabezpieczenia, jak systemy szyfrujące i certyfikaty https.
  6. Zawsze chroń swój pin oraz kod CVV, nie udostępniaj ich nikomu, a zwłaszcza nie zapisuj na mało wiarygodnych stronach internetowych.
  7. Ustaw limity na swoim koncie i nigdy nie gromadź pieniędzy w jednym miejscu. Lepiej stwórz kilka subkont, a na konto główne przelewaj tylko tyle pieniędzy, ile chcesz wydać jednorazowo. Dodatkowo pamiętaj o limitach, jakie warto jest ustalić, a większą gotówkę trzymać np. na lokatach.
  8. Włącz usługę powiadamiania o transakcji, jakie wykonujesz na swoim koncie. W ten sposób będziesz każdorazowo powiadamiany, kiedy dochodzi do przelewu czy wybrania środków z konta, nawet jeśli nie będziesz mieć w tym akurat udziału.
  9. Ubezpiecz swoją kartę. Jest to najlepszy sposób na otrzymanie np. odszkodowania za skradzione kwoty z naszego konta. Zwykle ubezpieczenia nie są wysokie, dlatego warto to przemyśleć i czuć się bezpieczniej.
  10. Zawsze mniej przy sobie numer do banku, aby w sytuacji awaryjnej móc tam szybko zadzwonić i zastrzec swoją kartę.