Blog

pexels-photo-289737

Licencjat za tysiaka

Wielu studentów poznało ból tworzenia pracy licencjackiej czy magisterskiej. Czas płynie szybko, a każde kolejne słowo przychodzi z wielkim trudem. Na taki stan, a więc brak pisarskiego polotu lub zwyczajne lenistwo jest recepta. Tej można oczywiście szukać w internecie, choć trzeba najpierw wygłuszyć własne wyrzuty sumienia oraz przełknąć fakt, że staniemy się po prostu nieuczciwymi i niegodnymi zaufania społecznego „specjalistami”.

Jest popyt, jest rynek

Trudno powiedzieć czy to może wina przysłowia pt. Okazja czyni złodzieja, czy wzrastającej nieuczciwości studentów, którym nie chce się już robić nic od siebie, ale powszechność korzystania z usług osób, które trudnią się procederom tworzenia prac na zamówienie, wciąż rośnie. Może nie ma co się dziwić, skoro całkiem przyzwoitej jakości pracę da się już nabyć za nieco ponad 1000 zł i to w bardzo krótkim czasie. Wystarczą raptem dwa tygodnie, a ile zajęłoby to studentowi, który nie czuje polotu do tworzenia i manipulowania słowem?

Bazy prac naukowych

Wszystko rozbija się jednak o problem plagiatu. Dziwi przecież fakt, że można napisać oryginalną i dobrej jakości pracę w tak krótkim czasie i w bardzo niskiej cenie. Czy da się więc na tym zarobić? Istnieje przypuszczenie, że prace naukowe są skupowane od studentów różnych kierunków. Powstaje wówczas coś na kształt bazy prac, które następnie służą za wzór podczas pisania kolejnych, o podobnej tematyce. Z pewnością mija się to z oczekiwaną ich niepowtarzalnością. Tworzone są na zasadzie produkcji taśmowej, poprzez parafrazowanie określonych zdań, zmianę ich stylistki czy przestawianie ciągu wyrazów bądź zwrotów. W ten sposób uzyskuje się efekt oryginalności tekstu, ale wyłącznie na jego poziomie językowym czy gramatycznym. Merytorycznie praca naukowa jest zaś taka sama.

Co na to programy antyplagiatowe? 

Programy nie są w stanie wychwycić podobieństwa dotyczącego treści oraz merytoryki tekstu. Działają przecież na zasadzie prostego wyłapywania ciągu takich samych słów lub zdań. Badają więc wyłącznie warstwę językową tekstu. Z tej przyczyny mogą być pomocne, ale jedynie w ich określonym sensie. Stanowią niezastąpioną pomoc dla osób, które obawiają się o plagiat na swojej stronie internetowej, w materiałach marketingowych, które służą do budowania zindywidualizowanej marki. Wówczas nie można sobie przecież pozwolić na żadne podobieństwo czy kradzież tekstu. Jeśli zaś mowa o pracach naukowych, to programy antyplagiatowe mają jedynie pomagać wychwytywać bezpośrednie kopiowanie lub właśnie kradzież czyichś tekstów. Nie są jednak w stanie zagwarantować stuprocentowej pewności, że student pisał pracę samodzielnie. Z tego właśnie względu na niektórych uczelniach odchodzi się od pisania prac naukowych, a w zamian za nie wprowadza się egzaminy weryfikujące umiejętności studentów. Czy na dłuższą metę jest jednak możliwe, aby porzucić przyjęty na całym świecie system edukacyjny i zamienić go na inny? Jaka pewność, że kolejny także nie zostanie sprytne ominięty przez studentów, którzy są zwyczajnymi oszustami?

pexels-photo-265072

Złodziej w internecie – co robić?

Dziś walka z plagiatem nabiera nowego tempa. Na swoich stronach umieszczamy wiele prywatnych informacji, które objęte są prawem autorskim. Musimy nauczyć się je jakoś chronić.

Budując własną markę w internecie, oddajemy się formułowaniu treści na stronie naszej firmy lub zamieszamy osobiste portfolio z grafikami. Czasem nie mamy jednak świadomości, że powinniśmy mieć na uwadze, iż możemy zostać zwyczajnie okradzeni z tych wszystkich osobistych skarbów. Istnieją różne sposoby walki z oszustami i złodziejami naszych prac.

Dlaczego chronić własne treści, grafiki itp.?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, która pragnie budować swój wizerunek w sieci. Zatrudniasz copywritera, jaki napisze dla ciebie odpowiednie treści. Są unikalne i skrojone na twoją miarę, ale szybko okazuje się, że ktoś dokonał ich plagiatu. Nagle przestajesz być wiarygodny jako firma, a co najważniejsze, odbija się to na rekordach wyszukiwania, ponieważ Google klasyfikuje je jako duplicate contenet, co bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, czy żadne treści z najesz strony nie zostały powielone gdzieś indziej w sposób nieuczciwy. W tym celu skopiuj własny tekst na stronę copyscape.com lub plagiarisma.net i zobaczysz, czy aby na pewno nie są gdzieś jeszcze poza twoją stroną.

Zażądaj wyjaśnień

Jeśli odkryjesz, że twoje teksty zostały gdzieś powielone, to napisz do webmastera z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Rzadko się jednak zdarza, żeby zgodził się na ich usunięcie lub choćby zamieszczenie linka źródłowego do oryginalnej, a więc twojej strony, skąd je zaczerpną. Przygotuj zatem krótką informację, jakie grożą mu konsekracje karne, jeśli nie usunie tych treści z odnośnikami do odpowiednich podpunktów ustawy.

Zgłoś sprawę do Google

Kiedy widzisz, że złodziej tekstu czy grafiki kompletnie nie przejmuje się tym, co zrobił, wówczas możesz zgłosić spam do Google. Trudno powiedzieć jaka będzie ich reakcja, jednak pozostaje nam liczyć, że nasze zgłoszenie zostanie rozpatrzone. To dobre wyjście, a dodatkowo nic nie kosztuje, więc dlaczego by nie spróbować?

Na koniec warto też wspomnieć, że czasem zwyczajnie szkoda nerwów na walkę z nieuczciwymi internautami, czyli po prostu złodziejami. Lepiej zmodyfikować nieco tekst na naszej stronie, aby Google nie uznało tego jako powieloną treść. Będzie to na pewno mniej czasochłonne i skuteczniejsze, aczkolwiek koniecznie trzeba podjąć walkę i choćby wskazać, że tekst jest przekopiowany. W przeciwnym wypadku złodzieje tekstów będą się czuć kompletnie bezkarni. Jeśli zaś chodzi o bardziej zaawansowane reakcje z naszej strony, czyli na przykład postępowanie sądowe, to już pozostawiamy waszej indywidualnej decyzji, jednak czasem jest to gra nie warta świeczki. Złodziei w internecie trudno jest się pozbyć, będą grasować, ponieważ tak jest prościej, aniżeli dać coś od siebie. Pamiętajmy jednak, że każdy tekst jest objęty prawami autorskimi, nawet jeśli nie jest spisany przez autora. Podobnie jak grafika.

pexels-photo-97076

Plagiat i parce magisterskie

O tym, że każde prace czy to magisterskie czy licencjackie, sprawdza się programem antyplagiatowym, wiadomo nie od dziś. Okazuje się także, że nie wszystkie programy antyplagiatowe są skuteczne, jednak uczelnie nieustannie je stosują.

Program nie zawsze działa

Programy antyplagiatowe mają dziury. Czasem wystarczy tylko wpisać dodatkowe litery do teksty, albo je podmienić. Pisał o tym w tekście pt. ‚Luki w systemie Plagiat.pl”. Grzegorz Borek: Aby oszukać system i osiągnąć współczynnik podobieństwa 0% dla tego samego tekstu wystarczyło podmienić litery: a, c, e, i, j, o, p na ich graficzne odpowiedniki w cyrylicy. Optycznie wyglądają one identycznie, tak więc osoba czytająca tekst ich nie zauważy. Są zamieszczane w najpopularniejszych czcionkach, więc wyświetlą się tak samo na każdym komputerze. Wykonane przez niego badanie jest szokując. Czyżby więc programy antyplagiatowe to zupełnie zbędny koszt, jaki poniosły uczelnie?

Programy skutecznie straszą studentów?

Jakkolwiek by nie było, programy antyplagiatowe działają i mają się dobrze. Każdy student jest zobowiązany samodzielne lub za pośrednictwem promotora, dokładnie sprawdzić swoją pracę. Jeśli wyjdą jakieś nieścisłości, trzeba to poprawić. Jest to jednak tylko formalność i ma chyba na celu raczej odstraszać tych niewtajemniczonych, którzy nie zdają sobie sprawy ze słabego ich działania. Wielu także wciąż nie wie, że programy da się zwyczajnie oszukać, czego oczywiście nie polecamy. Prawa autorskie to świętość i każdy powinien to sobie dobrze uświadomić. W Polsce mało kto docenia cudzą własność, a program antyplagiatowy, czy skuteczny czy nie, może tego w jakiś sposób uczyć i zachęcać do samodzielnego pisania prac. Szkoda tylko, że to uczelnia nie docenia prac studentów, traktując je niemal jak swoje. Jeśli jest to praca stworzona w pełni przez studenta, to trzeba by mu było dać całkowite prawo dysponowania utworem, a tak niestety nie jest. Ale to już zupełnie inna historia.

Copyright © 2017 - plagiatnever.pl | CREATED BY Agencja interaktywna Media Project Group

Biuletyn

Akceptację
"Politykę prywatności"