Czym jest plagiat i jak go rozpoznać?

            Plagiat to dziś bardzo powszechny temat, choć niezwykle trudno jest go dobrze scharakteryzować. Dostęp do internetu daje nieograniczone możliwości reklamy, aktywności i tworzenia biznesu. Wiele stron czerpie jednak informacje z tych samych źródeł. Często się więc zdarza, że treści są powielane i kopiowane.

Jak poruszać się w internetowej przestrzeni, aby nie zostać posądzonym o plagiat? Na pewno korzystać z własnych, zewnętrznych źródeł i wprowadzać treści, co do których nie będzie wątpliwości, że mogą być odbiciem konkurencyjnych stron.

Nie zostaniemy posądzeni o plagiat jeśli tylko zainspirujemy się określonym tekstem, z którego korzystamy. Całkowicie zabronione jest jednak kopiowanie tekstu, jakiego nie jesteśmy autorem. Niestety, to się zdarza, choć z punktu widzenia polityki Google takie działania nie są zbyt opłacalne. Wskazane treści są przez robota Google wykluczane i zyskują bardzo słabe rekordy wyszukiwania

Jaka jest definicja plagiatu?

Według encyklopedii PWN plagiat to „naruszenie osobistych praw autorskich polegające na przywłaszczeniu całości lub części cudzego utworu, pracy, nauk, działa artyst. itp., a także zapożyczenie treści z cudzych dzieł (bez względu na nośnik), podane jako własne i opublikowane pod własnym nazwiskiem”.

Co nie jest plagiatem?

Jako autor tekstu nie możemy mieć wpływu na fakt, że ktoś równolegle posłużył się podobnym pomysłem tworzenia treści. To samo dotyczy używania tych samych figur stylistycznych. Zbiegiem okoliczności może być również zastosowanie podobnych słów, a nawet ich szyku. Nie można wówczas mówić o plagiacie, ponieważ nie jest to celowe kopiowanie treści.

Rozwinięcie czyjeś myśli czy kontynuacja danego dzieła także nie będzie plagiatem. Podobnie rzecz się ma ze skopiowaniem danego tekstu lub jego fragmentu przy jednoczesnym zaznaczeniu autora dzieła.

Podsumowując, aby nie zostać posądzonym o plagiat, warto więc zawsze wskazać na autora tekstu, zacytować źródło, z którego fragment został skopiowany.